Karta
Karta prikazuje gornji tok rijeke Neretve u očima lokalne zajednice, naučnika, ekoloških aktivista, te ljubitelja prirode. Predstavlja rijeku sa gledišta koje slavi njen kulturni, ekološki i osobni značaj, suprotno od gledišta, koje vidi rijeku isključivo kao resurs za eksploataciju.
Uz podršku NVO Zeleni Neretva, putem održanih radionica, omogućen je otvoreni dijalog o ličnim, kulturnim, naučnim i prirodnim vezama s rijekom. Ističe prijetnje i rizike koje predstavlja razvoj projekata izgradnji hidroelektrana, zagađenje i krčenje šuma, dok prikazuje ono što se još može sačuvati.
Usaglašavanjem narativa stručnjaka i lokalnog stanovništva započinje suprotstavljanje dominantnoj težnji eksploatacije. Ovaj projekat predvođen River Collectivom, predstavlja primjer kako kombinacija umjetnosti, nauke i djelovanja zajednice može inspirirati upravljanje i održivu budućnost rijeka koje slobodno teku.
Prijetnje
Rijeka Neretva suočava se sa značajnim prijetnjama razvoja hidroenergetike, što bi moglo nepovratno promijeniti ovaj delikatni ekosistem. Očuvanje Gornje Neretve nije samo spašavanje rijeke, već i očuvanje vitalne linije spasa za biodiverzitet, kulturu i lokalne zajednice.
Gornja Neretva, slobodno tekući dio rijeke Neretve duge 230 km, jedno je od najbogatijih riječnih ekosistema biodiverzitetom u Evropi. Ova krška dolina, poznata po svom ekološkom značaju i zadivljujućim prirodnim pejzažima, dom je jedinstvenim vrstama poput jadranske pastrmke i vodenka. Međutim, rijeka se suočava s ozbiljnim prijetnjama od razvoja hidroelektrana, što bi moglo nepovratno promijeniti ovaj osjetljivi ekosistem.
Na području sliva rijeke Neretve planira se izgradnja preko 70 hidroelektrana (HE), što bi moglo transformisati veliki dio riječnog sistema u akumulacije. Samo na Gornjoj Neretvi planirane su 24 hidroelektrane, a prva u izgradnji je HE Ulog. Ovi projekti ugrožavaju bogatu raznolikost staništa rijeke i fragmentiraju bitni ekološki koridor. Jedinstveno raznolika staništa Gornje Neretve podržavaju više od 1.300 životinjskih i biljnih vrsta, od kojih su mnoge rijetke ili ugrožene.
Pored neposrednog gubitka biodiverziteta, razvoj hidroelektrana ugrožava lokalne zajednice koje zavise od rijeke za svoje izdržavanje. Dok su neki stanovnici vjerovali da će imati koristi od kratkoročnih ekonomskih prilika, poput poslova u građevinarstvu, koji se još uvijek nisu ostvarili, drugi se suočavaju s dugoročnim posljedicama gubitka svog prirodnog naslijeđa. Projekat Gornji Horizonti, na primjer, ugrožava ključne krške izvore i međusobno povezane vodotoke koji podržavaju lokalne ekosisteme i poljoprivredu.
Očuvanje Gornje Neretve nije samo pitanje spašavanja rijeke, već i zaštite životne linije za biodiverzitet, kulturu i lokalne zajednice.
Podržite nas
Zbog velikog broja prijetnji, rijekama BiH i šireg Balkana, potrebna je konstantna zaštita kao i podrška onima koji štite rijeke.
Potpišite peticiju
Become a business member
We organise online and in-person activities to bring together young people who want to turn their knowledge into action for the protection of rivers. With your support, we can give more youth the opportunity to collaborate across disciplines.